Pirkanmaan Journalistit

Punainen on loistava brändi

Mistä oli kyse? Mervi Kaarninen, Marko Tikka ja Sami Suodenjoki kertoivat Tampereen journalistikoulutuksen historiikista Toimittajia Toijalan takaa – Sata vuotta toimittajakoulutusta aiheeseen sopivasti Tampereen yliopiston harjoitustoimituksen Media-aukiolla.
Paljonko oli väkeä? 22 kuulijaa.
Mistä siellä puhuttiin? Toimittajakoulutuksen historiasta, suhtautumisesta siihen, koulutuksen nykyisyydestä ja hieman kuulijoiden muistoista. Paljon on sadassa vuodessa hyökätty toimittajakoulutusta vastaan. Marko Tikka rinnasti punaiseksi leimaamisen tieteiskirjan hirveisiin marsilaisiin, jotka katosivat, kun huomattiin, että niitä oli vain mielikuvituksessa. Hänestä punainen on pitkäikäisyydessään loistava brändi. Se siirtyi Tampereelle jo Helsingistä.
Oliko tarjoilua? Sämpylöitä, keksejä, kahvia ja teetä.
Mitä jäi käteen? Paljon herkullisia yksityiskohtia. Kun toimittajakoulutus vuonna 1925 alkoi, jo hyvin pian kyseenalaistettiin alalle kouluttaminen. Ajateltiin, että sanomalehtimieheksi synnytään.
Kuka raportoi? Asiainhoitaja Kirsi.

Kirsi Huhtala